Търсене в този блог

понеделник, 8 октомври 2012 г.

АЛАДЖА МАНАСТИР „Св. Троица“

Храмов празник – Петдесетница (подвижен)

Аладжа (шарен) манастир е разположен на 13 км североизточно от Варна и на 3 км северозападно от курорта Златни пясъци. Правилното му наименование е парк-музей „Аладжа манастир“. Той е един от най-посещаваните културноисторически обекти по българското Черноморие. Името му в превод от турски означава „Пъстър“. Има данни, че още в най-древни времена групата пещери на три нива, отстоящи на неколкостотин метра от скалния манастир и известни като „Катакомбите“, са били обитавани от траки. През раннохристиянската епоха (4-6. век), в тях се заселват първите християнски отшелници (много по-късно, когато възниква и скалният манастир, заедно с „Катакомбите“ те формират голям монашески комплекс). Самият манастир възниква вероятно през 13-14. век, когато под влияние на исихастите (исихазмът е религиозно учение във Византия и България, чиито последователи се стремят към единение с Бога посредством изолиран аскетичен живот) отшелничеството придобива особено големи мащаби. Манастирът представлява верига от помещения, издълбани и разположени на два етажа в 40 метровата скала на южния склон на Френгенското плато. Недостъпността на обителта се е гарантирала от ползвана външна, подвижна стълба. На долното ниво се намират монашеските килии, криптата с малка църквица към нея, складови помещения, трапезарията и манастирската църква. В единия край на горното ниво, представляваща голяма естествена скална ниша, е открит неголям параклис (запазени са фрагменти от фреските на олтара).
След падането на България под османско владичество, манастирът постепенно запада и вероятно към края на 17-18. век е бил изоставен. Предполага се, че местното християнско население продължава да почита това свято място и през годините на робството. За това свидетелства един пръстен-печат от 18. век, открит в криптата.
Днес в района на манастира е уредена музейна сбирка към археологическия музей във Варна. Тук могат да се видят възстановки (макети) на Аладжа манастир и „Катакомбите“ , икони и църковни принадлежности. На втория етаж на музея се изложени част от подови мозайки на втората Раннохристиянска базилика, намерени в гр. Варна.
Около манастира има парк с хубава гора и множество извори. В близост се намира хижа „Аладжа“. Телефонът за връзка с хижата е: 052/ 365790.



Адрес на манастира:

Природен парк „Златни пясъци“, парк-музей „Аладжа манастир“ – 052/355460.

Работно време:
ноември ÷ април: 
10,00-17,00 ч. (почивни дни: неделя и понеделник); 
май ÷ октомври:
10,00-17,00 ч. (без почивен ден).

Всяка сряда и събота от 21:00 ч. се прави светлинно шоу (желателно е все пак първо да се обадите и да проверите по телефона).

Входна такса:
възрастни – 5,00 лв.    / деца – 2,00 лв.

До манастира се стига с кола или автобус, за 30 мин. от Варна или за няколко мин. от к.к. Златни пясъци. Пеш през Природния парк „Златни пясъци“ са около 30 мин. пеш.

Има удобни транспортни връзки от близките Варна и курорта „Златни пясъци“.

Няма коментари:

Публикуване на коментар